Sova pálená Skotík

Sova pálenáV naší záchranné stanici se snažíme odchovávat vzácné druhy dravců a sov a jejich mláďata vypouštět zpět do volné přírody. Dravci a sovy z naší přírody mizí a některých druhů, které zde dříve hnízdily a daly se běžně pozorovat, ubývá. Mezi ně patří i sova pálená.

Hlavním důvodem je úbytek přirozeného prostředí a možností ke hnízdění. Sova pálená vyhledává otevřené louky, které se zemědělsky neobdělávají a hnízdí většinou na půdách, ve stodolách nebo ve výklencích kostelních věží. Tyto hnízdiště, a zemědělské plochy z naší přírody mizí, proto sova pálená patří v České republice mezi silně ohrožené druhy.

Nám se letos podařilo odchovat od handicapovaného páru z naší stanice pět mláďat. Čtyři mláďata byla v září vypuštěna zpět do volné přírody. Na jednom rodinném statku bylo na půdě možnost nainstalovat vypouštěcí voliéru pro tyto sovy. Sovy pálené se do této voliéry umístily a nechaly se zde nějaký čas rozkoukat. Po určité době se voliéra otevřela, sovy se mohly pohybovat jak po půdě tak i venku. Než se sovy naučily starat samy o sebe, předkládali jsme jim na půdu krmení.

Jedno z mláďat nemohlo být do volné přírody vypuštěno a tak u nás v záchranné stanici zůstalo. Pojmenovali jsme ho Skotík a na následujících fotografiích můžete vidět, jak rostl.

2 komentáře u „Sova pálená Skotík

  1. Dobrý večer, uhynula mi samička sovy – Tyto alba- už dva týždne sa snažím zohnať náhradu. Neviete mi poradiť kde by som zohnal, nemíte náhodou na predaj?!
    Ďakujem za odpovd

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.