Rorýs obecný

P1090155Tento krásný ptáček černohnědě zbarvený s dlouhými křídly, vidličnatým ocasem, nápadně krátkým zobákem a zakrslými končetinami se k nám dostal v neděli 29. 6. 2014, kdy narazil do skleněných dveří u rodinného domku. Byl malátný a otřesený. Nyní už se z otřesu vzpamatoval a vypadá to, že je v pořádku.  Další dny ukážou, zda se bude moci vrátit do přírody.

Rorýs obecný se s výjimkou hnízdního období téměř neustále zdržuje ve vzduchu. Ve vzduchu spí, páří se, střídá přitom svižný let s plachtěním, kde nabírá výšku, aby následně během spánku mohl klesat. Během klesavého letu upadá do mikrospánku, kdy vypíná jednu polovinu mozku, kdy druhá polovina kontroluje let. Rorýs se živý létajícím hmyzem a hnízdí na skalách a v dutinách stromů a může obývat i otvory a štěrbiny lidských staveb.

Při nálezu rorýse je vždy dobré (i podle zákona) předat nalezené zvíře někomu, kdo má zkušenosti a dokáže se o něj odborně postarat – tedy do záchranné stanice. Mláďata rorýsů krmíme namočenými (minimálně 30min) granulemi purina one junior – jiná značka se nám zatím tak neosvědčila. Velmi dobře po nich přibírají a tím, že jsou nasáklé vodou, do sebe dostane dostatek tekutin. Krmí se tak 5x denně po 5-8 granulích. Většinou sám zobák neotvírá a proto je nutné mu ho jemně otevřít (opravdu pozor dávat na poškození spodní „čelisti“ zobáku) a garnule strčit dovnitř pinzetou. Rorýs je velmi citlivý na peří, proto je nutné dbát na to, aby se mu žádné pero v křídle ani ocasu nezlomilo. Vypouštění rorýsů je dobré provádět na nějakém vyvýšeném místě a vyhodit hodně do výšky. Peři musí být před vypuštěním v perfektním stavu a kompletně dorostlé – to je u rorýse opravdu zásadní.

2 komentáře u „Rorýs obecný

  1. Nalezli jsme na zemi vysílené mládě Rorýse obecného je značně zesláblé a neschopné letu, bez zjevných známek poranění. Jak se mám o něj postarat ? Děkuji za pomoc. tel.608926606

    • Odpověď na to, jak se o rorýse postarat jsem vepsal do článku. Pamatujte na to, že existují ale i určité detaily, které laik nemůže předpokládat a mohou mít zásadní dopad na záchranu zvířete.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.