Mláďata zajíčků nesbírejte (pokud nejsou zraněná)

Jaro je pomalu tady a s ním přicházejí i první mláďata. Každý den, nám do záchranné stanice volají lidé, že našli malého zajíčka….

Mláďata zajíců se rodí už během února. Když se narodí, mají srst, otevřené oči a jsou schopná se pohybovat.  Zajíce můžete nalézt v trávě,  na holé zemi, pod keřem a na dalších místech, žádné nory nemají. Mláďata zajíců jsou celý den sami a samice k nim chodí jen na krmení  a to hlavně v noci.

Pokud se mládě nehýbe, nepíská, neutíká a leží nehybně přikrčené na zemi je to znamení, že je všechno v pořádku. Nejlepší co můžete v takovém případě udělat, je jít pryč.

Zajíci se přizpůsobily i životu ve městech, takže mláďata můžeme běžně najít i tam – na dětských hřištích, parkovištích a na různých travnatých plochách.  nebezpečí se nachází jak ve městech (psi, kočky, auta) tak i na vesnicích (kuna, kočka, liška).

Zajíčka můžete najít například i na zahradě v záhonu, rozhodně ho ničím nepřikrývejte (žádné chvojí, hadr). Přenesly by jste na mládě svůj pach a samici by to mohlo odradit. Dříve zimy bývaly mnohem chladnější a přesto zajíci bez problémů přežívali.

Pokud takové mláděte seberete z přírody má malou šanci na přežití. Zaječí mláďata jsou náchylná na stres a umělé mléko, které jim dáváme, nepřijme každé mládě! Po pár dnech přichází silný průjem a zajíček se zpravidla už nedá zachránit.

Proto pokud si nevíte rady zda mládě zajíce potřebuje pomoc, je vždy lépe kontaktovat záchrannou stanici a poradit se!!!!!

 

Je-li mládě na silnici, chodníku nebo na nebezpečném místě stačí ho ponést v rukavicích (hadru) o kousek dále – například pod keř, kde bude chráněné ne však dále než 20 – 30 m, aby ho matka našla. Bez péče matky mládě uhyne, proto rozhodně neodnášejte zajíčky daleko od místa nálezu (např. do lesa). Pokud se mláděte dotknete nebo ho očichá pes, neznamená to, že samice se o mládě už nebude starat. Má k mláděti silné pouto a jen tak ho neopustí.

Mládě, které potřebuje pomoct, je viditelně zraněné nebo ho poranila kočka, která ho přinesla domů nebo si s ním hrála. Mládě může také běhat za lidmi, protože je hladové.

 

Co můžete pro zajíčky udělat? Když půjdete na procházku hlídejte si své pejsky, mláďata se hlavně na jaře vyskytují naprosto všude. A to nejen zajíců, ale i srn, divočáků, veverek, bažantů a dalších.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.