Liška obecná – Eliška

liška obecná mláděV dubnu 2014 se do záchranné stanice Lipec dostalo cca desetidenní mládě lišky obecné. Velikostí byla do dlaně, slepá a celá černá s velice krátkým čumákem. Ani vzdáleně v tomto věku dospělou lišku nepřipomínala. Dostala jméno Eliška a stala se miláčkem a členem naší rodiny.

Odchov liščete

První dny s Eliškou byly velice náročné. Nechtěla od nás přijímat potravu. Od lidí, co ji měli doma, byla naučená přisát se na kůži na dlani a pít mléko, které po dlani teklo. Náš pach ji byl ale cizí, a proto neustále hledala a nepřisála se. Bylo velice náročné do ní dostat pár kapek mléka. Museli jsme přejít na injekční stříkačku a velice se nám osvědčil nástavec z rybářské silikonové hadičky.

stříkačka pro krmení lišky

Po pár dnech krmení stříkačkou se nám podařilo naučit ji na flašku s dudlíkem, ze které sama začala sát. Do té doby krmení probíhalo tak trochu násilím. Na následujícím videu je vidět, jak z flašky pije. Po každém krmení je nutné masírovat bříško a lištička se většinou ihned vyčůrá.

Krmení

Hned od začátku jsme podávali sušené mléko pro štěňata značky Royal Canin ředěno vodou dle návodu a vždy tak, aby při podávání mělo teplotu těla (ani horké, ani chladné). Hadičku injekce jsme ji strčili do tlamičky, kterou jsme ze začátku museli násilím otevírat. Poté jsme pomaličku mačkali stříkačku, hadička dosahovala na kořen jazyka a liška instinktivně polykala. Tento způsob krmení nám poradil chovatel rysů pan Zadražil a za to děkujeme. Už druhý den chápala způsob podání potravy a začala pít sama.

Během krmení (asi po 10 dnech) začala mít průjem, který vypadal jak hořčice. Do této doby měla trus pevný. Veterinářka nám doporučila podávat s mlékem Smectu (špetičku) a dát odčervení. Po podání se konzistence zlepšila, ale bez Smecty začala mít opět průjem. Více méně to bylo na střídačku. Zhruba v 1 měsíci věku jsme začali k mléku přidávat Whiskas kapsičky pro koťata. Elišce to chutnalo, ale stále vyžadovala celý další měsíc mléko. Poté už ani moc pít nechtěla a chtěla spíše kapsičky a namočené granule.

Dávkování

Když se k nám lišče dostalo, mělo 230g. Na jedno krmení vypilo 5ml mléka. Intervaly krmení byly zhruba 2-3 hodiny i v noci. Eliška si sama řekla o krmení tím, že začala lézt, hledat a kňourat. Vždy, když se probudila, krmili jsme ji tolik, kolik vypila. Postupně se dávky zvětšovaly a po 14 dnech vypila na jedno krmení až 25ml. Intervaly se prodloužily spíše ke 3 hodinám. Během druhého měsíce krmení mlékem vypila klidně i 60ml naráz.

Ochočená liška

Liška obecná Eliška si na nás velice zvykla. Měli jsme ji přímo v pokoji, kde s námi bydlela. Spala s námi v posteli, měla mnoho hraček a na záchod chodila spořádaně na kočkolit. Vždy jsme výkaly ihned odnesli a tak nebyla vůbec cítit. Dokonce byla cítit méně než většina psů a nikdo ani nepoznal, že s námi žije liška :-).

Nyní je Elišce 5 měsíců a vyžaduje neustálou pozornost. Musíme si s ní hrát, mazlit se s ní, ale už chce mít taky svoje soukromí a ne vždy má na hrátky náladu. Někdy si při procházkách chce jen tak chodit sama po lese a k nám si přijde pro pohlazení nebo pamlsek, až všechno dostatečně prozkoumá. Na procházky chodíme 2x denně ráno a večer. Nejprve jsme s ní běhali my sami, ale časem její vytrvalost mnohonásobně předčila tu naši. Proto jsme Elišku skamarádili s labradorkou Megí jejich schopnosti byly na chvíli vyrovnané. Dnes už Megí nemá šanci a lišku chytit nedokáže. V lese si vystačí samy a my jsme jen pozorovatelé na procházce. Vždy po procházce Eliška skočí do náruče a nechá se odnést do své voliéry, kde na ni čekají samé dobroty. Oblíbeným pamlskem po procházce je kousek bábovky z vaječného koňaku.

22 komentářů u „Liška obecná – Eliška

 1. Lišce Elišce i vám přeji mnoho zdraví, úspěchů a žádného zlotřilého pytláka, který by na ní měl spadeno. Bohužel v nich většinou každý vidí jen škodnou. Díky za její záchranu 🙂

 2. Krásný, jste úžasní, doufám a věřím, že Eliška nepotká žádnýho zelenýho kreténa s flintou….

 3. bylo to nádherné a nechalo to ve mě krásný pocit .. díky Vám .. Eliška úúžasná , jsou to úžasná stvořeníčka… děkuji Vám , že jsem to mohla poznat..♥ wow ♥ ♥ ♥ Nádhera!…:)

 4. Pingback: Zimní pozdrav ze záchranné stanice | Záchranná stanice Lipec

 5. TAKY MAME LISČE A TET UŽ VIME ŽE SE BUDE JMENOVAT ELIŠKA TA VAŠE JE UŽASNA DOUFAM ŽE I TA NAŠE BUDE DELAT TAKOVOU RADOST ZATIM SI ZVYKA NA NAS DOSTALI JSME JI JAKO MESICNI MIMCO CHTELI NA NI TRENOVAT LOVECKE PSY TAK JSME SI JI VZALY UZASNE STVORENI

 6. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co je pravda na tom, že liška „smrdí“ (myslím specifický pach např. jako fretka). Resp. má stále svůj specifický pach i po vychování v čistém prostředí a v kontaktu s člověkem? A zda bylo by možné se přijet za Eliškou pomazlit? 🙂 Děkuji za odpovědi. A smekám před vaší činností 🙂

  • Dobrý den,

   liška opravdu smrdí a to dost pronikavě. Resp. nesmrdí liška jako taková, ale její výkaly a věcí, které si schávlně označí. Nejde tomu nijak zabránit nepomůže ani kastrace. Museli byste každý den odstranit výkali z výběhu a vytřít. Ale např. savo by asi zase smrdělo lišce, takže to bych nezkoušel.

   Návštěva Elišky bohužel teď nejde. Min 3 měsíce bude chovná sezóna a není možné rušit dravce při hnízdění.

 7. Dobrý den chcel som sa opýtať, ci by sa na vasu krasnu Elzu dalo dojst niekedy pozriet. Totiž s frajerkou mame strasne radi líšky ale nemali sme ju este moznost pohladit popripade ist na prechádzku ako je na videu..bol by som velmi rad pokial ano. Dakujem s pozdravom Dušan Tyko.

  • Dobrý den,

   bohužel naše stanice zatím není pro veřejnost přístupná a procházky s liškou momentálně neděláme. Video je staršího data.

   S pozdravem

   Ondřej Pelikán

 8. Dobry den ja bych se chtela zeptat jestli nabyzite odchov lisek uz od malicka si preji lisku byl by od vas mozny odchov??❤

  • Dobrý den. Lišky nemnožíme. Jediná možnost množení lišek byla na kožešinových farmách, které jsou ale od letoška zrušeny. Občas se k nám do stanice liščata dostanou a pokud jsou opravdu malá zvyknou si na člověka, musíme vyřešit jejich umístění. Při splnění všech podmínek, vhodném prostoru a také správných představách, co znamená chovat lišku, se lze domluvit na svěření do péče. Ale nemohu v tuto chvíli zaručit, že nějakou takovou lišku budeme mít. Dá se zeptat třeba v květnu. To už je jasno.

   • Dobrý den,
    Co lišky v zajetí jedí chceme se ujmout lišky , která je chovaná v zajetí a mají i kluka, ale holku chce zabít
    Děkuji

    • Dobrý den,
     naše liška dostává granule pro koťata (chutnají samozřejmě jen ty nejlepší), nějaké konzervy (ty moc nešmakují) ale nejvíce syrového masa. Hlavně jednodenní kuřata, ale také staré vyřazené (zabité) slepice od sousedů, mleté maso (pro psy) apod. Občas proloží i nějakou sladkostí nebo ovocem. Tak nějak cokoliv co jí pes. Zálží jak moc je vybírává a na co je zvyklá.

 9. Dobrý den, dočetl jsem se že je potřeba povolení na chov lišky. Co vše je potřeba vyřídit než si člověk obstará zvíře. A jak se dá liška sehnat.

  • Dobrý den, máte pravdu. Povolení na chov je nutné. V zákoně se mluví o termínu: „zvíře vyžadující zvláštní péči“. Myslím, že toto povolení se vyřizuje na obci s rozšířenou působností, případně na krajské veterinární správě. Vzor žádosti zde: http://eagri.cz/public/web/mze/legislativa/pravni-predpisy-mze/tematicky-prehled/100049598.html. Je to ze zákona 246/1992 Sb. Zákon České národní rady na ochranu zvířat proti týrání.
   Kde sehnat lišku je otázka těžší a bohužel Vám moc neporadím. My občas dostaneme lišku do záchranné stanice, ale budeme se je snažit pouštět. Pokud to nepůjde hledáme, náhradní péči, takže v tomto případě možná (ostatní stanice to mají asi podobně). Občas jsou i chovatelé, kteří lišku sehnali a chov nezvládli a lišky se zbavují. Lišky se také norují. Jestli znáte myslivce, tak se poptejte tam. Možná pro lišku lepší chov v zajetí, než ulovení. Nevím. To si musíte zvážit asi sám. Každopádně doporučuji nejprve navštívit někoho, kdo lišku má, abyste si ujasnil svoje předtavy. V 99% případů jsou lidé velmi zklamání a jejich představy chov lišky ani vzdáleně nenaplňuje. Pak mají problém co s ní. Samozřejmě neznám Vaše zkušenosti, tak nechci nijak soudit ani si tvořit předsudky.

 10. Mam mládě lisky je velice inteligentni je ji zbruba 2mesice,rad bych ji dal do záchranné stanice.ozcve se mi nekdo?

  • Dobrý den, proč máte lišče a proč není v záchranné stanici od začátku? Stanice nefunguje jako útulek pro ochočené lišky.

 11. Dobrý den, dnes jsme navštívili v rámci školního výletu KCEV Krtek (Správa KRNAP, Dobrovolského 3, 543 01 Vrchlabí, tel.: 499 456 119 nebo 732 864 239. Mají tam též „útulek“ pro pár zachráněných zvířat. V jedené voliéře tam pláče liška. Ten pláč je opravdu srdceryvný. Evidentně je jí smutno. Připustil to i náš průvodce.Prý už je tam takto asi pět let. Bylo nám jí velice líto. myslím, že by se ani nebránili, kdyby o tuto lišku někdo projevil zájem a poskytl jí ubytování ve společnosti zvířecích i lidských kamarádů nebo možnost výběhu apod. Myslíte, že je možné této krásné lišce pomoci ?
  Děkuji za odpověď.
  Radka

  • Dobrý den, to je velmi složitá otázka a bez dalších podrobností těžko dělat závěry. Lišky volají jako mláďata nebo občas v obodbí hárání (kaňkování), což může být přirozený projev způsobený hormony. Dělají to i v přírodě, když třeba hledají partnera. Liška jinak není zvíře společenské, nežije ve smečkách a mimo páření nežije ani v párech. Občas samice nechají svoje předchozí mláďata, aby jim pomáhaly s výchovou další generace, ale to také není úplně běžné. Společnost ale zase tak moc nevyhledávají (jako třeba pes) a proto je mi divné, že by liška neustále „plakala“, protože by ji bylo smutno. U lišek v zajetí jsem se s tím mimo dobu páření nesetkal. Ani u nás, ani u jiných lidí, co znám. Není jich ale zase tak mnoho a tak je možné, že to prostě jen nevím.

   Bohužel ale ani pri nejlepší vůli sami nemáme pro další lišku ve stanici místo. Je to velmi náročné zvíře, co se týče prostor a pevnosti voliéry. Můžeme se zkusit zeptat, pokud by někdo lišku chtěl chovat, zda by neměl zájem se tam zkusit dohonout.

 12. Dobrý den, doma máme zhruba 6-7 měsíčního lišáka, zachránili jsme ho ze stohu když měl 4-5 týdnu, kde byl naprosto opuštěný a bohužel už bez maminky a sourozenců. Tři dny predtim na tom miste totiž myslivci vystrileli dospělé lišky a liscata si údajně rozebrali. Tady ten jeden tam zůstal sam zapomenutý. Úplně nevím, jak to bylo a raději po tom nepatram. Já jsem mám od malička velmi silný vztah ke všem zvířatům a šla jsem po hlavě do toho ze ho zachránim. Vyjednala jsem si povolení od odboru životního prostředí jak na magistrátu tak i na kraji a u krajské veterinární správě. Zajistila jsem podmínky pro chov a vybudovala mu volieru. KHS nás kontroluje. Nebyli z toho moc nadšeni ze slovy, ze jsem to měla nechat na přírodě, zda by to přežil, či ne. Já na to neměla srdce. Mám doma fenku huskyho a když už měl 2 měsíce, všechny očkováni a odcerveni, tak jsem je k sobě poprvé připustila. Seznamovali se do té doby jen s dohledem. A tak se stalo, ze se nám lisacek zamiloval do naši fenecky. Děla všechno co ona, pronásleduje každý její krok a rekla bych ze nás s přítelem k životu už nepotřebuje 😀 ze mu staci naše fena, je z ni úplně hotovy. Stále spolu běhají po našem pozemku který má 2000m2 a hrají si. Loví spolu mysicky a stále se zlobí. Akorát teda není tak pritulny jako vaše Eliška, nechce se nechat chovat ani chytit, u jídla je agresivní což všechno chápu, je to samec a z volné přírody, kdy má zafixovane, ze musí o jídlo bojovat. Jenže mám obavy do budoucna, jestli si projde pubertou, tak jak pes a zklidni se? A nebo to bude horší? Bude si dokazovat dominanci a už ani tu fenku nebude vyhledávat? Skrz to ze chceme mít jednou děti mi na veterine rikaji, ať ho co nejdriv vykastruju. Ze se vyhnu dokazování dominance, a ze když nebude mít tolik toho testosteronu, tak nebude agresivní. Jenže mne to nepřijde fér rozhodovat o takových věcech. Není to pro mě přirozené, ale zároveň nejspíš nechci, abych se ho jednou bala vypustit, a ze by napadal naše děti. Rozhodne bych ho nechtěla dat pryč, jednou jsem si ho vybojovala a nechci se ho vzdát. Miluji ho ikdyz mi tu lásku tolik neopláci jako naše fenka, hihi. Myslíte ze je to dobrý napad? Teď v 6-7 měsících kastrovat, i když si neprošel pubertou a úplným dospivanim? Znám to jen od psu, kdy vím, ze je lepší kastrace až je pes dovyvinuty a projde si pubertou. Myslela jsem , ze tím, ze je liška psovitá šelma, má to podobne, ale mohu se mýlit. Proto jsem se chtela zeptat chovatelu, než dat na rady veterinaru, kteří znají lišky jen z knih a ne z praxe. Děkuji moc za odpověď.

  • Dobrý den, posuzovat oprávněnost odebrání z přírody je v takovém případě těžké. Pokud je to tak, jak píšete, tak v tomto věku se liška samozřejmě o sebe nepostará. Na druhou stranu je ale možné ji dát dohromady si jinými liščaty, když jsou malé a pak třeba i pustit do přírody. Ale ono je to teď už ale jedno. Na člověka si nezvykne, zdivočí a má tak šanci na normální život.

   U vás se ale také jistě nemá zle. Toho, že by lidi napadal, bych se nebál. Liška je v podstatě hodně plaché zvíře a nežije ve smečkách, takže nebude chtít být nějakým alfasamcem. Na druhou stranu může mít určité svoje místo, kam mu bude nepříjemné, když budete chodit a sahat tam na něj a to je potřeba respektovat. Kdykoliv Vás pak může kousnout. U jídla bude agresivní a je to normální. My dáváme maso a určitě ne z ruky. Jen hodíme do misky a necháme v klidu. To také musíte respektovat, lepší to asi nebude. V dospělosti se spíše zklidní. Hravost zůstává, ale často bude chtít odpočívat, spát nebo být sama. Pokud uvažujete o jejím chování, neberte ji jako psa, ale spíše jako kočku. Nevím, jak ji držíte na pozemku ale běžný plot se naučí přelézat nebo se podhrabe. Zabezpečit plot, aby udržel lišku, chce specifická opatření a většinou i elektrický ohradník. Pokud uteče asi Vás nebudou mít rádi sousedi, protože občas něco vyvede nebo ji snadno odloví myslivci.

   Aby byla liška opravdu společenská, je asi dost důležité, aby byla u lidí úplně od malinka např. když je ještě slepá a zcela šedivá. Dále musí téměř veškerý čas trávit s lidmi a to hlavně s různými lidmi, protože pak si stejně zvykne jen na jednoho a cizích se bojí.

   Samozřejmě lišky jsou osobnosti a individuální povahy, takže zaručený návod není. Každá je jiná. Pravděpodobně se nedá moc vycvičit nebo nějak zlomit. Je potřeba ji respektovat a zkusit si ji získat např. přes nějaký oblíbený pamlsek po malých krůčcích a s velkou trpělivostí, ale prostě k Vám musí přijít sama. Pokud ne, je třeba ji nechat, protože se to spíš jen zhorší. V několika letech je to pak mnohem klidnější zvíře a třeba se Vám podaří ji postupně více získat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.