Liška obecná – Eliška

liška obecná mláděV dubnu 2014 se do záchranné stanice Lipec dostalo cca desetidenní mládě lišky obecné. Velikostí byla do dlaně, slepá a celá černá s velice krátkým čumákem. Ani vzdáleně v tomto věku dospělou lišku nepřipomínala. Dostala jméno Eliška a stala se miláčkem a členem naší rodiny.

Odchov liščete

První dny s Eliškou byly velice náročné. Nechtěla od nás přijímat potravu. Od lidí, co ji měli doma, byla naučená přisát se na kůži na dlani a pít mléko, které po dlani teklo. Náš pach ji byl ale cizí, a proto neustále hledala a nepřisála se. Bylo velice náročné do ní dostat pár kapek mléka. Museli jsme přejít na injekční stříkačku a velice se nám osvědčil nástavec z rybářské silikonové hadičky.

stříkačka pro krmení lišky

Po pár dnech krmení stříkačkou se nám podařilo naučit ji na flašku s dudlíkem, ze které sama začala sát. Do té doby krmení probíhalo tak trochu násilím. Na následujícím videu je vidět, jak z flašky pije. Po každém krmení je nutné masírovat bříško a lištička se většinou ihned vyčůrá.

Krmení

Hned od začátku jsme podávali sušené mléko pro štěňata značky Royal Canin ředěno vodou dle návodu a vždy tak, aby při podávání mělo teplotu těla (ani horké, ani chladné). Hadičku injekce jsme ji strčili do tlamičky, kterou jsme ze začátku museli násilím otevírat. Poté jsme pomaličku mačkali stříkačku, hadička dosahovala na kořen jazyka a liška instinktivně polykala. Tento způsob krmení nám poradil chovatel rysů pan Zadražil a za to děkujeme. Už druhý den chápala způsob podání potravy a začala pít sama.

Během krmení (asi po 10 dnech) začala mít průjem, který vypadal jak hořčice. Do této doby měla trus pevný. Veterinářka nám doporučila podávat s mlékem Smectu (špetičku) a dát odčervení. Po podání se konzistence zlepšila, ale bez Smecty začala mít opět průjem. Více méně to bylo na střídačku. Zhruba v 1 měsíci věku jsme začali k mléku přidávat Whiskas kapsičky pro koťata. Elišce to chutnalo, ale stále vyžadovala celý další měsíc mléko. Poté už ani moc pít nechtěla a chtěla spíše kapsičky a namočené granule.

Dávkování

Když se k nám lišče dostalo, mělo 230g. Na jedno krmení vypilo 5ml mléka. Intervaly krmení byly zhruba 2-3 hodiny i v noci. Eliška si sama řekla o krmení tím, že začala lézt, hledat a kňourat. Vždy, když se probudila, krmili jsme ji tolik, kolik vypila. Postupně se dávky zvětšovaly a po 14 dnech vypila na jedno krmení až 25ml. Intervaly se prodloužily spíše ke 3 hodinám. Během druhého měsíce krmení mlékem vypila klidně i 60ml naráz.

Ochočená liška

Liška obecná Eliška si na nás velice zvykla. Měli jsme ji přímo v pokoji, kde s námi bydlela. Spala s námi v posteli, měla mnoho hraček a na záchod chodila spořádaně na kočkolit. Vždy jsme výkaly ihned odnesli a tak nebyla vůbec cítit. Dokonce byla cítit méně než většina psů a nikdo ani nepoznal, že s námi žije liška :-).

Nyní je Elišce 5 měsíců a vyžaduje neustálou pozornost. Musíme si s ní hrát, mazlit se s ní, ale už chce mít taky svoje soukromí a ne vždy má na hrátky náladu. Někdy si při procházkách chce jen tak chodit sama po lese a k nám si přijde pro pohlazení nebo pamlsek, až všechno dostatečně prozkoumá. Na procházky chodíme 2x denně ráno a večer. Nejprve jsme s ní běhali my sami, ale časem její vytrvalost mnohonásobně předčila tu naši. Proto jsme Elišku skamarádili s labradorkou Megí jejich schopnosti byly na chvíli vyrovnané. Dnes už Megí nemá šanci a lišku chytit nedokáže. V lese si vystačí samy a my jsme jen pozorovatelé na procházce. Vždy po procházce Eliška skočí do náruče a nechá se odnést do své voliéry, kde na ni čekají samé dobroty. Oblíbeným pamlskem po procházce je kousek bábovky z vaječného koňaku.

10 komentářů u „Liška obecná – Eliška

 1. Lišce Elišce i vám přeji mnoho zdraví, úspěchů a žádného zlotřilého pytláka, který by na ní měl spadeno. Bohužel v nich většinou každý vidí jen škodnou. Díky za její záchranu 🙂

 2. Krásný, jste úžasní, doufám a věřím, že Eliška nepotká žádnýho zelenýho kreténa s flintou….

 3. bylo to nádherné a nechalo to ve mě krásný pocit .. díky Vám .. Eliška úúžasná , jsou to úžasná stvořeníčka… děkuji Vám , že jsem to mohla poznat..♥ wow ♥ ♥ ♥ Nádhera!…:)

 4. Pingback: Zimní pozdrav ze záchranné stanice | Záchranná stanice Lipec

 5. TAKY MAME LISČE A TET UŽ VIME ŽE SE BUDE JMENOVAT ELIŠKA TA VAŠE JE UŽASNA DOUFAM ŽE I TA NAŠE BUDE DELAT TAKOVOU RADOST ZATIM SI ZVYKA NA NAS DOSTALI JSME JI JAKO MESICNI MIMCO CHTELI NA NI TRENOVAT LOVECKE PSY TAK JSME SI JI VZALY UZASNE STVORENI

 6. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co je pravda na tom, že liška „smrdí“ (myslím specifický pach např. jako fretka). Resp. má stále svůj specifický pach i po vychování v čistém prostředí a v kontaktu s člověkem? A zda bylo by možné se přijet za Eliškou pomazlit? 🙂 Děkuji za odpovědi. A smekám před vaší činností 🙂

  • Dobrý den,

   liška opravdu smrdí a to dost pronikavě. Resp. nesmrdí liška jako taková, ale její výkaly a věcí, které si schávlně označí. Nejde tomu nijak zabránit nepomůže ani kastrace. Museli byste každý den odstranit výkali z výběhu a vytřít. Ale např. savo by asi zase smrdělo lišce, takže to bych nezkoušel.

   Návštěva Elišky bohužel teď nejde. Min 3 měsíce bude chovná sezóna a není možné rušit dravce při hnízdění.

 7. Dobrý den chcel som sa opýtať, ci by sa na vasu krasnu Elzu dalo dojst niekedy pozriet. Totiž s frajerkou mame strasne radi líšky ale nemali sme ju este moznost pohladit popripade ist na prechádzku ako je na videu..bol by som velmi rad pokial ano. Dakujem s pozdravom Dušan Tyko.

  • Dobrý den,

   bohužel naše stanice zatím není pro veřejnost přístupná a procházky s liškou momentálně neděláme. Video je staršího data.

   S pozdravem

   Ondřej Pelikán

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.