Labuť velká

Labuť velkáLabuť velkou zná asi každý. Tento velký bílý pták je rozšířen po celém našem území. Můžeme ji potkat na rybnících nebo na jakékoliv stojaté vodě. Díky své hmotnosti, délce a rozpětí patří labuť mezi největší létající ptáky. Dospělý pták je bílý s oranžově zbarveným zobákem. Mláďata v prachovém peří jsou šedobílá. Mladý pták je hnědošedý s černým zobákem.

Labuť velká se u nás dříve chovala především jako okrasný pták a to v parcích a zahradách odkud se rozšířila do volné přírody, kde se předtím vyskytovala pouze ojediněle.

Labuť se zdržuje samostatně nebo v menších hejnech, akorát v období rozmnožování, žije labuť velká spolu se svým partnerem. Labutě mívají většinou po celý život jednoho partnera. Velké hnízdo, které se nachází většinou na okrajích jezer, rybníků nebo tekoucích vod je postaveno z proutí a rákosu. Samice do něj klade většinou v období května 3-7 zelenavých vajec. Vejce zahřívá převážně samice, samec střeží okolí a střídá ji na hnízdě jen tehdy, pokud samice jde hledat potravu. Labuť velká se živí především vodními rostlinami a občas si jídelníček zpestří pečivem, které ji lidé házejí.

Do naší záchranné stanice se labuť dostala v neděli, kdy se střetla s jedoucím automobilem u Vysokého Chvojna. Labuť byla otřesena a měla špatnou koordinaci. Následující dny rozhodnou, zda bude moci být navrácena zpět do volné přírody.

5 komentářů u „Labuť velká

 1. Dobrý večer, prosím o radu, nevím kam se obrátit, nebo zda to vůbec řešit. Včera ráno ve Svaté Kateřině z rybníka vzlétly 2 nádherné zdravé labutě, koukalajsem na ně avšak hned pár metrů nad polem někdo tu druhou letící z páru sestřelil, patrona byla zelená, přímo jsemkoukalajak letí a záblesk,rána, druhá spadla…co dodat, tohle snad neníani možný. I slepec by poznalže letí labuť, která nikomu neškodí. Jde mispíš o to, že ta druhá, je na ní závislá, vrací se k ní a celý den se pohybuje v okolí té mrtvé. Je mi jí líto, jiné labutě tu nejsou, byl jen tento pár, který člověk tak nesmyslně rozdělil. Bohužel nemám důkaz o pachateli ale tuším o koho se jedná a do budoucna aby se všichni báli kdo nebo spíšco bude další.

 2. Nemám komentář snad jen to ze to souvisí se vzrůstající bezohledností a zhrubnutím společnosti .
  Chtel bych ale poukázat na bezohlednost tzv. sportovních rybářů někteří odhodí zbytky vládců a bohužel mladé labutě se do nich zamotají a stalo se ze jim to poškodí křídla která se nevivinou a z části zakrní v Hamru na Jezeře už je to několikátý případ právě teď pozoruji letošní mládě které z tohoto důvodu zůstalo samo a nemohlo odletět z ostatními . Pokud můžete pomozte .
  Dekuji V

  • Dobrý den, děkujeme za komentář a máte pravdu. Bezohlednost lidí je někdy nepochopitelná a někdy způsobená pouze nevědomostí.

   Záchranné stanice se snaží neustále působit ekologickou výchovou a osvětou, ale je to běh na velmi dlouhou trať a u dospělých je to ještě těžší, proto se zaměřujeme hlavně na děti.

   Pokud chcete labuti pomoci, obraťte se, prosím, na záchrannou stanici, která v daném místě působí. Mapy stanice můžete najít zde: http://www.zvirevnouzi.cz/

   My v této oblasti nemůžeme zasáhnout.

   Ondřej Pelikán

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.