Kosáčí sirotci

IMG_3880Dne 19. Června 2014 se k nám dostali čtyři mláďátka kosa černého.  Tyto mláďata jsou ještě skoro holá, pomalu jim začínají růst peříčka a už lehce koukají na svět. Byli k nám dovezeni z Čáslavi, kde jedna paní objevila, že před jejich domem byl ostříhán živý plot a hnízdo bylo odhaleno. Bohužel samičku ulovila kočka. A tak nás paní kontaktovala a i s hnízdem nám je přinesla. Kosáčata se mají čile k světu a neustále na nás zvedají své zobáčky a dožadují se potravy.

 

 

 

 

8 komentářů u „Kosáčí sirotci

 1. Tak se nám ve 3 patře nad sušáky objevilo hnízdo.
  12.4. už seděla kosice na hnízdě.28.4. začalo krmení.10.5. vylétlo první mládě,11.5. druhé a třetí a 12.5. poslední ,čtvrté. Udivilo mě,že hned nato,13.5. začala oprava(nebo úprava ?) hnízda a 16.5. už tam byla 2 vajíčka.Odpoledne přibylo třetí,tak budu hlídat,jak to zas pokračuje.V zimě sem chodily na krmítko jen sýkorky,brhlíci a zvonci,kosák ani jeden,tak je mi divné,jak tenhle azyl tak vysoko pod střechou objevili.Ještě jsem zvědavá,jestli se všichni kosáčci vylíhnou,protože máma od vajíček odlétala na dost dlouhou dobu,a byla dost zima – pod 10°C.

  • Dobrý den,

   hezky je tam pozorujete. Oni se tam vejdou, nebojte. Klidně napište, jak pokračuje druhá snůška. Děkujeme za info.

   Ondřej Pelikán

 2. Nakonec bylo vajíček 6.Asi po týdnu jedno záhadně zmizelo,nebylo nikde vidět,(metr pod hnízdem mám nataženou záclonu,proti případnému vypadnutí).Teď už jsou ptáčata čilá, budou zas postupně vyletovat,doufám,že se s nima zas budu moci rozloučit – že je uvidím startovat.

 3. Tak jsem se dnes rozloučila s posledním ptáčetem.Skoro jsem to obrečela.Dívala jsem se,jak dole na trávě kosice něco porcuje.Byl to buď slepýš,nebo malá užovka.A pak koukám,na hnízdě se zmítá poslední ptáče,v zobáčku kus hada a dusí se,hlavička už mu visela přes okraj hnízda,pak se přestalo hýbat.Vylezla jsem na židli,hrábla po něm,že mu to sousto vyndám,ale vylekalo se,a ulítlo na smrk,asi 15m daleko.Cestou z něho něco vypadlo,nevím,jestli zepředu,nebo zezadu :-)ale byla jsem ráda,že letí a dobře přistálo.Tak to nakonec dopadlo dobře,ale klidně mohlo ještě 1-2 dny v hnízdě být,bylo poslední,nejmenší.Teď sleduji oba rodiče,jak shánějí a nosí do keřů,kde jsou poschovávaní mladí.

 4. Dobrý den,
  nevím,jestli si tohle někdo přečte včas,ale mám dotaz na ty moje známé kosáčky.Lítají mi na krmítko 4,asi jsou to ti staří s mladýma,nevím,ale kosice na určitě stejná.Myslím,že si u mně zas vyhlížejí místo na hnízdo.Tak se chci zeptat,jestli to staré mám sundat,nebo jestli ho opravují a stěhují se do stejného.
  Děkuji za odpověď.H.CH.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.