Ježčí sezóna

IMG_5345Přišel podzim a s ním začíná v záchranných stanicích ježčí sezóna. Nejčastěji se k nám dostávájí zesláblá nebo nedorostlá mláďata ježka východního. Za poslední tři týdny se k nám dostalo 12 ježků, o které se staráme.

Tato mláďata nemají dostatečné zásoby, aby sama přežila zimu v hibernaci. Pokud mládě ježka nemá v listopadu dostatečnou hmotnost, je potřeba mu pomoci, protože by sám zimu nepřežil. Je však potřeba pomáhat jen ježkům, kteří to opravdu potřebují. Hmotnost mláděte před zimou by měla být přes 600g, protože jinak by přes zimu spotřeboval všechnu energii a na jaře by se neprobudil.

Sbírat ježka v přírodě by však měli lidé až po domluvě se záchrannou stanicí, kam by ho měli také odevzdat. Pokud chcete ježkům pomáhat sami, můžete na své zahradě vytvářet kryty pro jejich zimování. Velký úbytek ježků v přírodě byl totiž podle posledních studií způsoben nedostatkem zimovacích úkrytů. Dokonale uklizená zahrada s anglickým trávníkem je sice moderní, ale neumožňuje zvířatům naprosto žádné úkryty. Lidé se tak často ochuzují o hnízdící ptáky, zimující ježky nebo třeba poletující motýly. Návodů na zhotovení zimovišť pro ježky je na internetu celá řada.

Ježčí rodinka

Letos se u nás objevila celá ježčí rodinka i s ježčí mámou. Dovezli nám je lidé, kteří potřebovali bourat dřevník, kde byli malý ježečci ukryti. Místo aby mláďata sebrali, počkali, až se vrátí ke krmení jejich máma a až potom je dovezli do záchranné stanice. Osamocená, slepá mláďata lidskou péči ne vždy přežijí a tímto jim všem zachránili život.

Poraněný Fredy

Kromě ježků, kteří jsou narození pozdě a nepřežili by tak zimu, se občas do záchranné stanice dostane ježek, který byl zraněný při úpravě zahrady apod. To je případ malého Fredyho, kterému byla částečně useknuta nožička křovinořezem. Po veterinárním ošetření, podávání antibiotik a dokrmení se zranění dalo do pořádku a snad bude možné Fredyho příští jaro vypustit zpět do přírody.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.